بهره برداری همسایه های جنوبی از جای خالی گردشگری دریایی ایران

کشورهای کوچک منطقه در غیاب درازمدت ایران و در کنار برخی عوامل دیگر، گام های بزرگ تری برای حضور دربازارهای جهانی گردشگری دریایی برمی دارند. گرچه ایران scuba-dive-with-turtles-agincour-16921_1024x768اخیرا قدم هایی در این حوزه برداشته است اما کشورهای همسایه طرح های زیادی در این زمینه دارند.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، این در شرایطی رخ می دهد که ایران پس از مدت ها تلاش و مذاکره قرار است نخستین کشتی گشت دریایی خود را برای گردشگران عمانی راه اندازی کند.

قرار است دبی تا سال ۲۰۲۰ پذیرای بیش از یک میلیون گردشگر دریایی شود و قطر نیز خود را برای حضور در بازار جهانی گردشگری دریایی آماده کرده است. نشریه نشنال به نقل از رئیس بنادر و گمرکات و رئیس اداره مناطق آزاد دبی اعلام کرده که ادارات مربوطه و سایر بخش های این امیرنشین، با ارائه خدمات ویژه برای تسریع و تسهیل ورود گردشگران به وسیله کشتی های تفریحی کاملا هماهنگ شده اند.

در همین راستا، قطر اعلام کرده است در زمستان ۲۰۱۶ قصد دارد ۳۰ کشتی گردشگری دیگر روانه بندرهای خود در خلیج فارس کند؛ این به معنی افزایش ۳۰۰ درصدی در ناوگان گشت دریایی قطر است. این کشور همچنین قصد دارد در بازه بین اکتبر ۲۰۱۶ تا آوریل ۲۰۱۷ دوحه را به یک مقصد کلیدی دریایی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تبدیل کند و بازار جهانی آن را گسترش دهد.

طبق گزارش این نشریه، دبی تعداد کشتی های کروز خود را تاکنون ۲۲ درصد افزایش داده و از نظر ترافیک مسافران دریایی در بازه زمانی ۲۰۱۵- ۲۰۱۴ نیز افزایش ۳۳ درصدی را شاهد بوده است.

رئیس بنادر و گمرکات و رئیس اداره مناطق آزاد دبی همچنین ذکر کرده است: «بندر مینا رشید، پایانه درجه یک گشت دریایی از نظر ترافیک و زیرساخت گردشگری دریایی در کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است؛ اما ما قصد داریم از این حد نیز فراتر رفته و بهترین تسهیلات را در سطح جهانی به مسافران دریایی ارائه کنیم.»

برای تحقق این هدف مقامات یاد شده متعهد به سرمایه گذاری در بندر مینا رشید شده اند و این کار درتلاش برای تبدیل دبی به یک مقصد وگزینه برتر برای خطوط دریایی انجام شده است. گزارش ها حاکی است که صنعت توریسم دریایی در سطح جهانی طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ با راه اندازی ۵۵ اپراتورجدید دریایی، افزایش چشمگیری یابد.

علاوه بر دبی، مقامات قطر نیز پیش تر اعلام کرده بودند قصد دارند دوحه را به عنوان یک مقصد گردشگری دریایی و ایستگاه مهمی برای تورهای دریایی فعال در منطقه خلیج فارس مطرح کنند تا از این طریق گردشگران بیشتری به این کشور وارد شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *