۲۰ میلیون تومان کارانه در ماه برای پزشکان

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، محمد آقاجانی روز پنجشنبه در نشست خبری فوق العاده وزارت بهداشت در محل این وزارتخانه،افزود: متوسط کل پرداختی به یک پزشک عمومی در بیمارستان های وزارت بهداشت پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در شبکه بهداشت هفت تا هشت میلیون تومان است که ۱٫۷۵ برابر دریافتی یک پرستار است.
وی گفت: کل دریافتی (حقوق و کارانه) یک پزشک متخصص نیز در وزارت بهداشت ۲٫۵ برابر یک پزشک عمومی و ۴٫۵۵ برابر یک پرستار است و این نسبت در اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای توسعه یافته نیز به همین میزان است.
معاون وزیر بهداشت افزود: رقم هایی که در رسانه ها درباره پرداخت به پزشکان اعلام شده است، در اغلب موارد درست نیست ضمن اینکه مربوط به مدیران وزارت بهداشت نیز نمی شود و فقط به پرداخت کارانه به پزشکان متخصص در بیمارستان ها و شبکه بهداشتی- درمانی مربوط می شود و پرداخت حقوق در وزارت بهداشت مانند سایر نهادهای دولتی مثل وزارت علوم است.
آقاجانی اضافه کرد: در هر حرفه ای از جمله در بین وکلا، مهندسان و بسیاری از صنوف پرداختی های استثنایی وجود دارد که به استادان معروف و متخصصان مشهور و محبوب آن رشته مربوط است، این مسئله در حوزه پزشکی هم وجود دارد، این حق بیمار است که پزشک خود را انتخاب کند و بالطبع فردی که مهارت و متقاضی بیشتری دارد، درآمد بیشتری هم کسب می کند.

**افزایش دو برابری متخصص در مناطق محروم
معاون درمان وزیر بهداشت،ادامه داد: مسئله بسیار مهم دیگر که در میزان پرداختی های وزارت بهداشت اثر دارد، کمبود پزشک به خصوص پزشک متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم است، قبل از دولت یازدهم فقط دو هزار و ۲۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم و شهرهای کوچک بود که درصد بسیار کمی از آنها تمام وقت بودند اما در این دولت، تعداد این پزشکان به پنج هزار و ۷۴۰ نفر افزایش یافته و ۱۰۰ درصد آنها نیز تمام وقت در بخش دولتی هستند و هیچ فعالیتی در مطب و بخش خصوصی ندارند.

**اغلب کارانه های بالای ۲۰ میلیون تومان در مناطق محروم است
آقاجانی گفت: بنابراین اکثر کارانه های ۲۰، ۳۰ یا ۵۰ میلیون تومانی ماهیانه مربوط به پزشکان متخصصی است که به جای چند نفر در مناطق محروم خدمت رسانی می کنند.
وی افزود: کارانه ۷۵ درصد پزشکان متخصص زیر ۲۰ میلیون تومان و کارانه ۳۵ درصد متخصصان زیر پنج میلیون تومان است.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: یک علت افزایش درآمد برخی متخصصان نیز افزایش بار بیماری های قلبی یا ارتوپدی است که در کشور بار مراجعه زیادی دارد و در عوض به علت کاهش بیماری های عفونی درآمد متخصصان این رشته به علت کمتر شدن مراجعه کنند، کاهش یافته است.
وی گفت: ۵۰ درصد مردم در ایران به علت بیماری های قلبی یا تصادف جان خود را از دست می دهند.

**بحران متخصص در هشت رشته
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هشت رشته تخصصی مانند زنان و زایمان، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، بیهوشی، ارتوپدی و… با کمبود شدید متخصص مواجه هستیم و وقتی این متخصصان را به اجبار به مناطق محروم اعزام می کنیم مجبوریم پرداختی تشویقی داشته باشیم تا بمانند، به خصوص که این افراد مجبورند ۲۴ ساعته و بدون استراحت به مردم خدمت رسانی کنند.
وی افزود: موضوع دیگر مبحث پیوند عضو است که پرداختی آن معمولا به صورت یک صندوق تجمعی برای کل اعضای تیم صورت می گیرد و کل رقم دستمزد تیم پزشکی و پرستاری به حساب رئیس تیم پیوند واریز می شود و برخی مبالغ درشتی که در رسانه ها مطرح شده مربوط به پیوند عضو بوده و کارانه یک پزشک نیست.
آقاجانی ادامه داد: علت اینکه در برخی موارد پرداخت تجمیعی برای تیم پزشکی انجام می شود این است که برخی پزشکان می خواهند در زمانی که مریض کم می شود، یا به مرخصی یا فرصت مطالعاتی می روند نیز درآمد مناسب داشته باشند.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت برای اصلاح نظام پرداخت، در سال ۹۳، کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت را اصلاح کرد و یک نظام یکپارچه پرداخت راه اندازی شد که حاصل آن کاهش فاصله پرداخت بین گروه های پزشکی بود، علاوه بر آن برای کارانه های بالای ۴۰ میلیون تومان مالیات پلکانی در نظر گرفته شد، ۲۰ درصد نیز مالیات کلی است که ز درآمد پزشکان قبل از پرداخت کسر می شود.
وی افزود: اقدام دیگر بخشنامه وزارت بهداشت بود که به هیات امناهای دانشگاه های علوم پزشکی اجازه می داد، سقف پرداخت کارانه را بر اساس وضعیت محرومیت استان و نیاز منطقه اعمال کنند که اکثر دانشگاه های علوم پزشکی نیز اعمال می کنند.

**پرستاران شرکتی و طرحی نیز کارانه می گیرند
آقاجانی گفت: قبل از اجرای کتاب جدید کارانه ها، پرداختی به پرستاران نیز عادلانه نبود و پرستاران شرکتی، قراردادی و طرحی کارانه نمی گرفتند اما اکنون تمام این نیروها نیز مانند پرستاران رسمی وزارت بهداشت، بر اساس میزان عملکرد کارانه می گیرند و اکنون همه نیروهای بالینی غیر پزشک نیز از کارانه و درآمد اختصاصی بیمارستان سهم دارند.
معاون وزیر بهداشت درباره نظام پرداخت کارانه(فی فور سرویس) نیز گفت: این سیستم پرداخت، مزایا و معایبی دارد، حسن آن این است که با پرداختی های تشویقی می توانیم تا حدی کمبود پزشک و امکانات را جبران کنیم ولی معایبی هم دارد مانند ایجاد هزینه های القایی یا پرداختی های بالای که در طول ۲۱ سال گذشته وجود داشته است.
وی ادامه داد: در کشوری که به علت کمبود پزشک نوبت های چند ماهه داده می شود راهی جز پرداخت تشویقی به صورت کارانه برای ارائه خدمات به مردم و کاهش مرگ و میر نداریم.

 

منبع : ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *